Şiir zamanı yaz akşamlarından güzel şiir dolu günler,esenlikler diler... (12/09/2018 14:28)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER: NEŞE KARABÖCEK [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez!
    Andre Gide

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 10 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Pamporovo'da anne olmakÇektiğimiz eziyete deyecek. Şahane pistleri var.Kızlar da çok eğlenecek. Hem buraları da görmek lazım diyerek  beni sürüklediği Pamparova kar tatili programının detayını dinliyordum altı saat dur kalk tuvalet molası, yemek molası, ayak uyuşma molası verdirdiği araba yolculuğu esnasında sevgili iş arkadaşımın. Bir taraftan da valizleri iterek yerleştirdiğimiz bagajın patlamaması için dua ediyor, beş günlük bir gezi için altı tane valize Yeşim ve kızı ne koydu acaba diye merak etmeden de duramıyordum biz ( iki kızım ve ben)sadece bir küçük seyahat çantasıyla giderken. 


Nihayet sınır kapısına gelmiş olduğumuzu gösteriyordu navigasyon ancak bir türlü ilerlemiyordu önümüzdeki araçlar. Bir saat kadar bekledik sanırım bana yıllar gibi gelen arkada üç çocuktan biri acıktım, diğeri eve gitmek istiyorum bir diğeri de ayıcığım nerde diye bağırırken. Arabadan inmeye korkuyordum ancak biraz ileride görevliye benzer birini görünce koşar adım gittim yanına. Yarım yamalak Rusça'mla konuşma sonucunda daha dört saat kadar beklememiz gerekeceğini anladım.


Hay senin aklına uyanın diyerek içimden söylenirken Yeşim'e , aklıma pasaport renginin ve başka ülkelere vize olması hakkının bize öncelik tanıyabileceği ihtimali geldi. Görevliye sorduğumda neredeyse beni azarlar bir duruşla arabamla onu takip etmemi söyledi. Biraz tedirgin biraz olumlu düşünmeye çalışarak takip ettim. Bir kaç evrak imzalattı beş dakika içinde ulaştığımız ofiste. Kontrollerini yaptı ve evet sonunda geçiş hakkı elimizdeydi ve otele gidebilirdik.


Artık bitmiş vaziyette son bir güçle kullandım arabamı ve vardık otele. Otel karşılama, ilgi alaka şahaneydi gerçekten, odalar şık ve temiz, manzara ise muhteşemdi. 


Öğle saatleriydi ve benim cimcimeler ilk defa gündüz uyuyakalmışlardı. Fırsat bu fırsat dedim içimden sıcacık bir duş alayım kendime gelirim. Büyük bir mutlulukla attım kendimi duşun altına. Suyu da refleks bu ya açmış bulundum. Yeni erimiş kar suyuydu sanki üzerime gelen, sağa çeviriyorum yok sola çeviriyorum yok yok yok... Sıcak su yok. Saçlarımın buzlandığını, kafa derimin artık uyuştuğunu hissedince bu kadar rahatlama yeter deyip tir tir titreyerek çıktım banyodan. O sinirle aradığım görevli gayet sakin bir dille beş'ten sonra sıcak su olacağını; zaten tüm ziyaretçilerin bu saatlerde kaydığını ve bu sebeple de bunu kural olarak belirlediklerini söyledi. Çıldırmak üzere iken her zamanki gibi elinde kahve fincanı ve sıcak çikolata  ile Yeşim geldi kızıyla. Hadi dedim neyse kural kuraldır ben değiştirecek değilim ya, uğraşmıyayım da otel yönetimiyle güzel kar'ın, tatilin tadını çıkarayım. 


Çocuklarla dışarıda kar topu oynayıp, melek izleri yapmak ve atkımı artı şapkamı üşümesin diye kardan adama giydirerek (benim minik cimcime üşümesin diye kardan adamı yanımıza almak isteyince otele tek çözümdü o an bulabildiğim ), en azından saçlarım hala  kafamda durumuna şükrederek kızlara profesyonel bir öğretmen bulma derdiyle yer aramaya başladım kızları Yeşim'le bir cafe'de bırakarak. Görüştüğüm on iki öğretmenin de aslında kayak yapacağımız pistleri iyi bilmiyor olduğunu onların da dışarıdan geldiğini öğrenince biraz tedirgin, içlerinden en iyi bulduğumu tuttum . Oysa ki kızlar öğretmenle kayarken dinlenme hayalim vardı ya da yalnız başıma arzu ettiğim yerden kaymak veya oturup dağın eteğine derin derin nefes almak.Hayallerim  orada son bulurken gerçeği yaşamak zorunda olan her sorumluluk sahibi anne gibi yine tatil yapamayacak olduğumun bilinci ile irkildim.


Öğretmen işi, kayak takımlarını kiralama, pistler için geçiş kartı alma işiyle akşamı ettiğim birinci günde derinimde hissettiğim tertemiz hava, buz gibi akan su, yoğun bir başağrısı, nerdeyse İsviçre'deki kayak merkezindeki gibi çok para harcamak dışında bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözünü anımsatan ertesi gün kayacağımız vahşi ve düzensiz bir dağın ürkütücülüğü idi. 


Ertesi gün kurduğumuz saatte kalkıp, olabildiğince hızlı bir kahvaltı sonrası, koşarak kayak takımlarımızı alıp çocukların öğretmeninin yanına gittik. Ufak kızım sevmedi öğretmeni benimle kayacağını söyleyip Yeşim le kaldı buz pistinde. İki kız yanlarında öğretmen kaymaya başladılar. Ben de çaktırmadan peşlerinde. Büyük kızım iki yaşından beri bu sporu yaptığı için için zaten çok iyi, Yeşim'in kızı desem O da bizimkinden aşağı değil. Öğretmen gördükçe bunları iyi, her kayışta bir üst safha zor olan piste çıkarıyor. Benim pestilim çıkmış umud ediyorum ki duracaklar. Yok nerdeeee.... Gayet eğleniyorlar...on beşinci kez aşağı in yukarı çık derken sıra on altıncısı en zor piste gelmesin mi. Black zone olarak ayrılıp en son çıkışta da isteğe bağlı en zor çıkışa da yönelten kara delik misali pist. Amanın dedim girmezler inşallah oraya. Olur mu illa ki girecek benim kız; baktım Yeşim'in kızı vazgeçti bir ihtimal dedim hani arkadaşına uyar. Nerdeee bi baktım ki ne göreyim  öğretmen öndeyken normalde her kayışta benim kız geçmiş öne, gidiyor... Hiç durur muyum yakalamam lazım ya daldım yılan gibi kıvrılan, yanları uçurum koruması olmayan parkura. O kadar dik ve dönemeçli bir yol  ki kendimi kontrol edeyim derken kızımı da geçtiğimi farkettiğim de durabilecek noktada değildim. Düşmemek için uğraşırken uçuruma tüm bildiğim duaları okuduğumu net hatırlıyorum o ara. Gitgide çıkışa yaklaşırken tam da o kadar da kötü değilmiş canım dediğim anda iki  yanımdanaynı anda geçen takım kayakçıların bıraktığı buzlanmaya dönmüş kar parçacıklarının yüzüme patlamasıyla kolay çıkışa yönelecekken yönü şaşırıp zor olana yöneldiğimde gün henüz bitmedi ama bitecek galiba birazdan diye konuşuyordum ki özellikle bırakılmış ilk tepeciğin üzerine hızlı bir giriş yaptım. Burnumu  havada tutma gayretiyle omuzlar ve belimin hangi pozizyonda olduğunu gerçekten hissetmediğim, daha önce denenmediğine emin olduğum doğaçlama bir uçuş tekniği kullanarak yere sağ salim inme ihtimalimin düşük olduğunu hesaplayacak kadar bol oksijen almış beynimle uyum içinde olmayan bedenimle ben tek başımaydım. Durumu koordine etmeye çalışmak anlamsızdı, akışına bıraktım...  havada süzülüşün keyfi şahaneydi o birkaç saniye içinde ki kendimi rahat bıraktığım için sanırım yere çakılmadan inmeyi başardım. Bacaklarım titrerken kızım ve öğretmeninin kolay çıkıştan sağ salim çıkmış olduklarını görünce içim rahatladı ancak kızımın  " anne, yarında kayacak mısın?" cümlesini sarfederek gülümsediğini görmek bi sonraki gün başıma gelecekler için hazırlıklı olmamın şart olduğunun bir ön bildirimiydi sanki :))) 

Yalnızca gülümsedim.

Nasıl da ana'sına benzemiş dedim içimden, annemi daha bir net anladım.İpek LN Yıldız

Lara Naz Yıldız | 01/12/2017

9 Yorum | 645 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 31/12/2017 23:50

Bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına yaraşır şekilde bizlere göz kırpacak KUTLUYORUZ  

 


Yasemin Demir 03/12/2017 23:54

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

tebrikler gif ile ilgili görsel sonucu

Nezaketiniz için çok teşekkürler Yasemin Hanım,


Sevgilerimle

Varolunuz mutlulukla, huzurla

Lara Naz Yıldız

Lara Naz Yıldız 03/12/2017 01:28

Şiir Zamanı'nda
Bir Ramazan Bey var diyorum
Bir Ramazan Bey
acısı
Tanrı’nın kalbi
Tanrı’nın gözü
Tanrı’nın eli


Dünya’nın sadece bir şey olduğunu 
bilir
anlatmaz O
tamamlamaz diğerleri gibi bencilliği
düşünüp düşünden ayrı düşürür de sevişmeyi
emindir çünkü
Aşk’ta 
sadece şefkat farkeder...


Herkese böyle diyorum nezaketiniz karşısında. Hiç yabancılık hissettirmediniz.

Çok ama çok teşekkürler :)))

Var olunuz mutlulukla 

Ramazan Topoğlu 03/12/2017 01:23

Günün yazarını/yazısını içtenlikle kutluyoruz. Alkışa duran çiçekler bile okudular mutlandılar.


Güne layık gören seçici kurula ve okuyan herkese çok teşekkürler.

Saygılarımla

Lara Naz Yıldız

Ramazan Topoğlu 03/12/2017 00:46

Kutluyorum. Tema, duygu mesaj ve ayrıcalıklı bakış ve anlatım güzeldi.

Tayyibe Atay 02/12/2017 22:54

"Kenarına bak bezini al,anasına bak kızını al"
demiş ya atalarımız,kimsenin kimselere benzeme teoresini çürütüyor bu...aferin kızlarına...ve de hakkım olsun karda kaymaların...e mi..:)
anlaşıldı,düzyazıya da iyisin sen...kıskandım işte...

Sevgilerimle...

Çok teşekkürler eşliğiniz için,

Lara Naz Yıldız

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Yasemin Demir
Dostlara Teşekkür
Kadir babam tekrar büyük geçmiş olsun .sevgi p...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Kadir  Tozlu
Dostlara Teşekkür
Estafirullah orhan kardeş... ozan olmak kim biz k...
(Kadir Tozlu tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
SENSİZLİĞİM
günün seçkisini ve değerli kalemini  ...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
ÇAKIL TANESİ
günün seçkisini ve değerli kalemini  ...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
YALNIZ BENİ BAĞLAR
Zekai bey size ve şiir zamanı yönetimine çok t...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
BULURSAN
Değerli Üstadım mesut bey size ve şiir zamanı...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
ÇAKIL TANESİ
Orhan bey güzel yorumunuz için çok teşekkür e...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SON SATIR
Hece tadında bir şiir.  birkaç dizenin hed...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Merhaba de Can Merhaba
Bu kadar ozansı, güfte değerinde bir şiir.&nbs...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
İnsan ve Kadın
Mesaja, ana fikre doğrudan varmaya çalışan bir...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Döverler
Yalanı, yanlış ile ovarlar; doğruyu, dokuz kö...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SONA DOĞRU
Devran: 2002. ancak zaman ötesi kalitesiyle, klas...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
ÇAKIL TANESİ
Sahilde bir çakıl taşı; yalnızlığın veya s...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SENSİZLİĞİM
8 hecelik dizeleriyle, neredeyse yunus emre havas...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
SENSİN İŞTE SEN
GÖren gÖnÜl gÖzÜnÜz varolsun......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Dostlara Teşekkür
Ozan kokusu sarmış şiiri, koklamış yüreği, ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SENSİN İŞTE SEN
Müthiş bir kurgu, ahenk sepeti.  nicesine, ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Mahir Başpınar
GELİN-KAYNANA
Beğeni ve yorum için teşekkür ederim ahmet hoc...
(Mahir Başpınar tarafından)
Devamı
Mahir Başpınar
GELİN-KAYNANA
Günün seçkisine layık gören değerli seçki k...
(Mahir Başpınar tarafından)
Devamı
Zekai Budak
KERPİÇ EV
günün seçkisini ve şairesini Şİİr zamani...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı

Linkler